تبلیغات
آموزش - وب
وب از كجا آغاز شد؟ چه مسیری را طی كرد؟ آیا تاریخ مشخصی برای ورود وب وجود دارد؟ اینها شاید سوالاتی باشد كه برای بسیاری از كاربران وب مطرح باشد. هفته گذشته، جهان بیستمین سالگرد ورود وب به دنیا را جشن گرفت. سی‌ام آوریل ۱۹۹۳، سرن بیانیه‌ای منتشر كرد كه فناوری وب جهان‌گستر را به‌طور رایگان در دسترس عموم قرار داد. با آزاد‌كردن نـــرم‌افزار مورد نیاز برای اجرای یك سرور وب، به‌همراه یك مرورگر اولیه و یك كتابخانه كد، وب اجازه پیدا كرد تا رشد كند.

جایی كه وب متولد شد

تیم برنرز ‌ـ‌ لی (Tim Berners-Lee‌)، یك محقق انگلیسی در سرن (CERN) بود كه وب جهان‌گستر (WWW) را سال ۱۹۸۹ اختراع كرد. ایده اولیه وب، به‌اشتراك‌گذاری خودكار اطلاعات بین محققان در دانشگاه‌ها و انستیتوهای جهان بود. وب جهان‌گستر برای ادغام فناوری‌های رایانه های شخصی، شبكه‌های رایانه​ای و ابرمتن‌ها در یك سیستم اطلاعاتی قدرتمند و آسان برای استفاده، پا به عرصه وجود گذاشت.

چگونگی آغاز وب

برنرز ـ‌ لی اولین طرح پیشنهادی وب جهان‌گستر را در ۱۹۸۹ نوشت. سال ۱۹۹۰، یك طرح پیشنهادی رسمی متشكل از مفاهیم اولیه و شرح عبارات مهم وب منتشر شد. این سند یك «پروژه ابرمتن» با نام «وب جهان‌گستر» را شرح داد كه در آن «مجموعه‌ای» از «اسناد ابرمتن» می‌توانند توسط «مرورگرها» مشاهده شوند. پایان سال ۱۹۹۰، نمونه اولیه نرم‌افزار یك سیستم وب آماده و واسطی برای ترغیب در به‌كارگیری آن ارائه شد. نمونه‌های اولیه این واسط در رایانه NeXT توسعه داده شدند.

شاید همواره این سوال در ذهن شما وجود داشته است كه اولین صفحه وب چه صفحه‌ای بوده است. آدرس اولین وب‌سایت و سرور وب جهان Info.cern.ch است كه در یك كامپیوتر NeXT در سرن اجرا می‌شود. آدرس زیر نیز مربوط به​اولین صفحه وب است كه مركزیت آن روی اطلاعات پروژه WWW است.

http:‌/‌‌/‌info.cern.ch‌/‌hypertext‌/‌WWW ‌/‌TheProject.html

بازدیدكنندگان این صفحه می‌توانستند چیزهای بیشتری را درباره ابرمتن یاد بگیرند، جزئیات فنی برای ساخت صفحه وب خودشان را كسب كنند و حتی شرح چگونگی جستجوی اطلاعات در وب را بخوانند. این اولین سرور را می‌توانید هنوز هم در سرن پیدا كنید كه روی آن برچسبی قرار دارد كه با جوهر قرمز روی آن نوشته شده است: «این ماشین یك سرور است. آن را خاموش نكنید»!

گسترش وب

‌اولین سرورهای وب همگی در آزمایشگاه‌های فیزیك اروپایی قرار داشتند. كاربران اندكی به پلتفرم رایانه NeXT كه اولین مرورگر روی آن اجرا می‌شد دسترسی داشتند، ولی بعد از گذشت مدت زمان اندكی سرن یك مرورگر ساده‌تر ارائه كرد كه روی هر سیستمی اجرا می‌شد.

سال ۱۹۹۱، اولین سیستم WWW به‌وسیله كتابخانه سرن منتشر شد. این سیستم شامل یك مرورگر ساده، نرم‌افزار سرور وب و یك كتابخانه بود كه توابع اولیه برای توسعه‌دهندگان را پیاده‌سازی كرده بود تا آنها بتوانند نرم‌افزارهای خودشان را تولید كنند. تعداد زیادی از دانشگاه‌ها و آزمایشگاه‌های تحقیقاتی شروع به استفاده از آن سیستم كردند و تنها مدتی بعد از طریق اینترنت دردسترس عموم قرار گرفت بویژه برای افرادی كه روی سیستم‌های ابرمتن فعالیت می‌كردند.

پیش به‌سوی جهانی شدن

‌اولین سرور وب در آمریكا سال ۱۹۹۱ آغاز به كار كرد كه این‌بار هم در یك آزمایشگاه فیزیك در كالیفرنیا بود؛ مركز شتاب‌دهنده خطی استنفورد (SLAC). در این مرحله تنها دو نوع مرورگر در دسترس استفاده‌كنندگان بود: یك مرورگر، نسخه اصلی توسعه بود كه بسیار پیچیده بود و در عین حال تنها روی ماشین‌های NeXT اجرا می‌شد. نوع دوم، مرورگر «حالت خطی» بود كه نصب آن راحت بود و روی هر پلتفرمی اجرا می‌شد. البته نوع دوم محدودیت‌هایی نیز داشت مانند این‌كه قدرت آن محدود بوده و ظاهر زیبایی نیز نداشت. چیزی كه مشخص بود این است كه تیم كوچك درون سرن نمی‌توانست تمام كارها را انجام دهد و نیاز به توسعه یك سیستم داشت، بنابراین برنرز ‌ـ ‌لی تقاضایی از طریق اینترنت منتشر كرد كه در آن از توسعه‌دهندگان خواسته شده بود به او بپیوندند. افراد زیادی مرورگرهای مختلفی تولید كردند كه اغلب برای سیستم‌های ویندوزی كاربرد داشت. مهم‌ترین آنها MIDAS، Viola و Erwise بودند كه همگی در دانشگاه‌ها به‌وجود آمدند.

اوایل سال ۱۹۹۳، مركز ملی برنامه‌های كاربردی ابرمحاسباتی (NCSA) اولین نسخه از مرورگر موزائیك (Mosaic) خود را منتشر كرد. این نرم‌افزار در محیط سیستم‌های ویندوزی اجرا می‌شد كه به‌خاطر ارائه تعامل پنجره‌محور و جذاب خود، جای خود را در مجامع تحقیقاتی باز كرد. پس از مدت كوتاهی NCSA نسخه‌هایی برای رایانه​های شخصی و مكینتاش ارائه كرد. وجود مرورگرهای كاربردوست و قابل اعتماد در این رایانه های محبوب، بسرعت روی گسترش WWW تاثیر گذاشت. در پایان همان سال، كمیسیون اروپایی نیز اولین پروژه وب خود (WISE) را آغاز كرد. سی‌ام آوریل ۱۹۹۳، سرن كد مرجع وب جهان‌گستر را دردسترس عموم قرار داد و آن را به نرم‌افزاری رایگان تبدیل كرد. تا پایان سال ۱۹۹۳ بیش از 500 سرور وب شناخته‌شده به‌وجود آمد و WWW یك درصد از ترافیك اینترنت را ازآن خود كرد كه امروزه با توجه به پیشرفت‌های انجام گرفته، بسیار بیشتر شده است ( بقیه سهم ترافیك اینترنت به دسترسی‌های از راه دور، ایمیل و انتقال فایل تعلق دارد). سال ۱۹۹۴ «سال وب» بود كه در آن اولین كنفرانس بین‌المللی وب جهان‌گستر با حضور بیش از 400 كاربر و توسعه‌دهنده در ماه می‌برگزار شد.

با گذر زمان در سال ۱۹۹۴ داستان‌هایی درباره وب بیشتر نقل شده و كنفرانس‌های بیشتری برگزار شدند. در پایان همان سال، وب بیش از ده‌هزار سرور و افزون بر ده میلیون كاربر داشت كه همین موضوع ترافیك مربوط به آن در اینترنت را بیشتر می‌كرد. این فناوری روز به روز گسترش یافت تا نیازهای جدید را پوشش دهد. امنیت و ابزارهایی كه برای تجارت الكترونیك استفاده می‌شدند قابلیت‌های مهمی بودند كه بعد از آن و بتدریج اضافه شدند.

استانداردهای باز

نكته‌ای كه باید درنظر گرفته می‌شد این بود كه وب باید برای استفاده همه یك استاندارد باز باقی می‌ماند و هیچ‌كس نباید آن را درون یك سیستم اختصاصی قرار می‌داد. به‌همین دلیل سرن یك طرح پیشنهادی برای كمیسیون اتحـادیه اروپا و تحت برنامه ESPRIT ارائه كرد: «هسته وب». هدف این پروژه، شكل‌گیری یك كنسرسیوم بین‌المللی بود. برنرز‌ ـ ‌لی در پایان سال ۹۴ سرن را برای فعالیت روی كنسرسیوم ترك كرد ولی با شروع پروژه LHC، سرن تصمیم گرفت تا توسعه وب را به‌عنوان فعالیتی جانبی در كنار فعالیت‌های اصلی آزمایشگاه انجام دهد. پس خانه‌ای جدید برای وب نیاز بود.

بعد از آن كمیسیون اروپایی نقش سرن را به عهده گرفت. ژانویه ۱۹۹۵، كنسرسیوم بین‌المللی وب جهان‌گستر (W3C) تشكیل شد تا «به‌وسیله توسعه پروتكل‌های عمومی كه تكامل وب جهان‌گستر را نشان می‌دهند و از مشاركت در آن اطمینان حاصل می‌كنند، وب را به‌سوی بهره‌گیری از حداكثر توان آن هدایت كند». هم اكنون در سراسر جهان بیش از ۳۷۰ سازمان در W3C عضویت دارند.
طبقه بندی: وب،

تاریخ : دوشنبه 23 اردیبهشت 1392 | 11:57 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.