تبلیغات
آموزش - دیتا سنتر
حتما شما نیز روزانه از كاربردهای متعدد اینترنت مانند یافتن تصاویر مختلف، فایل‌های صوتی و تصویری، مرور اخبار یا مطالب آموزشی استفاده می‌كنید. این اطلاعات در دیتاسنترهای مختلف در سطح دنیا قرار گرفته و پس از طی‌كردن مسافت‌های طولانی و عبور از سرویس‌دهندگان مختلف اینترنت، در كسری از ثانیه مقابل چشمان شما قرار می‌گیرند.

این مراكز داده كه معمولا از صدها سرور با مصرف قابل توجه انرژی تشكیل شده‌اند، اغلب در زمین‌هایی با مساحت زیاد در محیط‌های شهری احداث شده‌اند. امروزه با توجه به افزایش تراكم جمعیت در این نقاط، تأمین نیازمندی‌های ذكر شده كار چندان آسانی نیست و ممكن است به بروز اختلال منجر شود؛ همچنین شاید تأمین امنیت فیزیكی این‌گونه بنا‌ها یا مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله با توجه به تراكم فضای شهری تا حدودی سخت‌تر باشد.

مشكلات بیان‌شده تأثیر زیادی در مهاجرت مراكز داده به اطراف شهرها و محیط‌های كم‌جمعیت داشته است و باعث شده اقتصاد دنیای اینترنت در آمریكای شمالی و بخش‌هایی از اروپا وارد شهرها یا روستاها شود و زیرساخت موردنیاز در این فضاها ایجاد شود.

برخی از این شهرهای كوچك تا حدی مورد توجه كمپانی‌های بزرگی مانند Google، Apple و Microsoft قرار گرفته‌اند كه باعث شده بیش از چند میلیارد دلار روی این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری كنند.

این پروژه‌ها مورد تحسین بسیاری از بزرگان دنیای اینترنت و اقتصاد فناوری اطلاعات قرار گرفته‌اند؛ چرا كه نرخ اشتغال‌زایی در این مناطق به طرز چشمگیری افزایش یافته است و باعث پیشرفت این رسته‌ اقتصادی در این مناطق شده‌اند.

در ادامه به گشت و گذار در چند مركز داده‌ عظیم می‌پردازیم كه برای ایجاد آنها میلیاردها دلار هزینه شده است.

اولین مركز داده شركت Apple كه بنام iDataCenter شهرت دارد، در یك شهر كوچك با جمعیت 3300 نفر بنا شد كه ابتدای ساخت در فضایی معادل 500 هزار فوت احداث گشت. به این فضا دو آرائه عظیم برای استفاده از انرژی خورشیدی و یك مزرعه تولید سوخت سلولی نیز اضافه شده است. در ادامه تصویری از این آرائه‌های انرژی خورشیدی را مشاهده می‌كنید.

گوگل، بهره‌بردار بزرگ‌ترین مراكز داده در دنیا، سال 2007 با سرمایه‌گذاری بیش از 600 میلیون دلار شروع به ایجاد یك دیتاسنتر در نزدیكی رودخانه‌ Missouri كرد. تا امروز این مركز داده در سه مرحله گسترش یافته و سرمایه‌ صرف شده‌ این پروژه از مرز 5/1 میلیارد دلار نیز گذشته است.

شركت Microsoft هم سهم بزرگی در این بازار دارد؛ این شركت در آخرین حركتِ خود، با سرمایه‌گذاری یك میلیارد دلاری در فضایی به مساحت 316000 فوت، مركز داده‌ خود را در شهری با جمعیت 430 نفر ایجاد كرد.

ناسا نیز در پروژه‌ای با سرمایه‌ بیش از یك میلیارد دلار، به ساخت مركز داده‌ای در فضایی به مساحت 100 هزار فوت برای مركز داده و 90 هزار فوت برای تیم پشتیبانی آن اقدام كرده ‌است. شهر میزبان این دیتاسنتر كمتر از 8000 نفر جمعیت دارد.

موارد مهمی از جمله هزینه‌های پایین‌تر و جمعیت كمتر این شهرها، قابلیت میزبانی ده‌ها هزار سرور و تامین برق موردنیاز را نوید می‌دهد. از مشخصه‌هایی كه به این امر منجر می‌شوند می‌توان به این موارد اشاره كرد: هزینه‌ به مراتب كمتر خرید زمین موردنیاز، استفاده از هوای خنك و پاك این مناطق، كاهش هزینه‌های خنك‌سازی، تامین بهتر امنیت، سهولت تعبیه و به‌كارگیری استانداردها، سهولت تامین برق و امكان استفاده از روش‌های نوین تامین برق.

همان‌طور كه پیشتر نیز گفته‌ شد، بسیاری از صاحب‌نظران اقتصاد دنیای فناوری اطلاعات نیز از حامیان این‌گونه پروژه‌ها هستند؛ یكی از موارد دیگری كه نیز باعث این امر است، افزایش چشمگیر درآمد مالیاتی است. به عنوان مثال در یكی از مناطقی كه كمپانی‌های Yahoo و Microsoft مراكز داده‌ خود را ایجاد كرده‌اند، درآمد مالیاتی از 260 میلیون دلار سال 2006، به بیش از 760 میلیون دلار در سال 2009 رسید. این افزایش درآمد باعث بهبود خدمات شهری مانند كتابخانه، موزه، امنیت، بهداشت، آتش‌نشانی و دیگر خدمات رفاه شهروندان شد.

جالب است بدانید در برخی از ایالت‌های آمریكا، برای جذب سرمایه‌گذاری شركت Google، تا حد زیاد مالیات‌ها كاهش یافته است كه ابتدای امر باعث اعتراض بعضی از سیاستمداران نیز شد. اما به مرور زمان با افزایش اشتغال‌زایی برای بومیان و تحت آموزش قرار گرفتن شهروندان برای این مشاغل، نظر این معترضان نیز تغییر یافت.

در ایران نیز تجربیات مشابهی از ایجاد مراكز داده در خارج از شهرها وجود دارند؛ طی سال‌های اخیر بیش از ده‌ها مركز داده در نقاط مختلف كشور برای سرویس‌دهی به كاربران داخلی احداث شده و روزانه به تعداد مشتریان آنها افزوده می‌شود؛ بسیاری از شركت‌ها و سازمان‌هایی كه در گذشته از خدمات میزبانی در خارج از كشور استفاده می‌كرده‌اند، امروزه با پیشروی و گسترش ارائه این خدمات در كشور، نسبت به استفاده از خدمات میزبانی داخلی اقدام كرده‌اند؛ چرا كه با بهره‌برداری از شبكه‌ ملی اطلاعات و افزایش سرعت تبادل اطلاعات در داخل كشور و با توجه به این امر كه مخاطب اصلی خدمات سازمان‌های داخلی، درون كشور قرار دارند، شاهد بهره‌برداری‌های چشمگیری از مراكز داده‌ داخلی خواهیم بود.

البته هرچند شاید تا رسیدن به سطح كیفیت نمونه‌هایی كه مثال زده شد فاصله‌ زیادی داشته باشیم، اما با پیگیری و تلاش محققان و كارشناسان داخلی تا حد زیادی توانسته‌ایم به استانداردهای بین‌المللی نزدیك شده و دانش بومی را در زمینه‌ پیاده‌سازی مراكز داده به صورت نوین ارتقاء بخشیم و نسبت به توسعه ارتباطات مراكز داده در داخل كشور گام برداریم.

بدیهی است با توجه به امكان فراوان تامین انرژی‌های سبزی چون نور خورشید و باد در كشورمان و اجرای مراحل بعدی هدفمند‌كردن یارانه‌ها و به تبع آن افزایش هزینه برق مصرفی، در آینده نزدیك شاهد مهاجرت مراكز داده به حومه شهرها و جایگزینی برق مصرفی آنها با انرژی‌های سبز خواهیم بود.
طبقه بندی: مطالب آموزشی،

تاریخ : جمعه 27 اردیبهشت 1392 | 05:59 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.