تبلیغات
آموزش - تنظیم و مدیریت پنل در فتوشاپ
یكی از پركاربردترین بخش‌های محیط‌های فتوشاپ مدیریت پانل‌های آن است كه به صورت جعبه‌های كنار هم در سمت راست محیط‌های كاری دیده می‌شوند كه به كمك آنها كارهای بسیار متنوعی از انتخاب رنگ و لایه بندی گرفته تا اجرای یك اكشن و تنظیم سبك لایه‌ها را می‌توانیم انجام دهیم. در این شماره می‌خواهیم با مدیریت و تنظیم این پانل‌ها بیشتر آشنا شده و آنها را برای انجام كارهای خود به بهترین نحو ممكن بچینیم.

در گام اول، برای بازگرداندن محیط فتوشاپ و پانل‌های آن به حالت پیش فرض گزینه Essentials را از منوی بازشوی منتهی الیه سمت راست و بالای محیط فتوشاپ انتخاب كنید تا تمامی تغییرات انجام گرفته در محیط كاری، به حالت پیش‌فرض خود برگردد. برای سهولت كار در محیط فتوشاپ و با توجه به كاربردهای متفاوت فتوشاپ، محیط‌های پیش‌فرضی برای چیدمان پانل‌ها درفتوشاپ تعریف شده كه با انتخاب هر یك از آن ابزار ها، پانل‌های مربوط به آن فعالیت ظاهر شده و ما را در انجام راحت كارها یاری می‌رساند.

به صورت پیش فرض در فتوشاپ CS6 دو ستون پانل در سمت راست قرار گرفته كه یكی ستون اصلی بوده و یك ستون دیگر به صورت یك نوار باریك در سمت چپ آن دیده می‌شود. در حالت پیش‌فرص ستون اصلی پانل رنگ در بالا، پانل تنظیمات در وسط و پانل لایه‌ها در پایین قرار گرفته كه البته كنار هر یك از آنها و در تب جداگانه‌ای پانل‌های دیگری نیز مشاهده می‌شود كه با كلیك روی آنها فعال می​شوند.

به عنوان مثال در كنار پانل انتخاب رنگ، پانل SWATCHES نمونه رنگ قرار گرفته كه با كلیك روی آن می‌توانیم آن را فعال كنیم. با این كار صرفه جویی زیادی در انتخاب فضای كاری شده و محیط بیشتری برای مشاهده تصویر اصلی در اختیار كاربر قرار می‌گیرد. در صورتی كه بخواهیم در یك گروه پانل جای دو پانل را تغییر دهیم كافی است روی نام پانل كلیك كرده و بدون رها كردن ماوس، آن را به سمت دلخواه درگ كنیم.

این عمل بین دو گروه از پانل‌ها نیز قابل انجام است؛ مثلا با كلیك روی عنوان پانل Styles آن را به سمت بالا كشیده و با ظاهر شدن كادر آبی رنگ در پانل Color دكمه ماوس را رها كنیم تا پانل از گروه وسط به گروه بالا منتقل شود. كادر آبی رنگ نشان دهنده موقعیت مقصد مورد نظر بوده و در صورت رها كردن دكمه ماوس پانل در موقعیت نمایش داده شده از سوی كادر آبی​رنگ قرار خواهد گرفت.

برای ایجاد یك گروه جدید از پانل‌ها می‌توان با كلیك روی پانل مورد نظر آن را به مرز بین دو پانل منتقل و با مشاهده خط آبی​رنگ بین دو پانل دكمه ماوس را رها كنیم تا یك گروه جدید از پانل‌ها در موقعیت مورد نظر ایجاد شود.

برای دسترسی به فضای بیشتر در محل پانل‌ها می‌توانیم روی عنوان گروه پانل مورد نظر دابل كلیك كنیم تا آن مجموعه كمینه شده و فضای كمتری را اشغال كند. برای بازگرداندن مجموعه كمینه شده به حالت اول كافی است روی نام آن یك بار كلیك كرده تا باز شده و به اندازه اولیه خود بازگردد. در صورتی كه به یك پانل نیاز نداشته باشیم. می‌توانیم با كلیك روی منتهی​الیه سمت راست و بالای آن پانل و انتخاب گزینه Close در منوی باز شده، آن پانل را ببندیم.

در صورتی كه بخواهیم كل آن مجموعه پانل‌ها بسته شود، در منوی باز شده گزینه Close Tab Group را انتخاب می‌كنیم. با این كار كل مجموعه پانل مورد نظر حذف خواهد شد و برای فراخوانی دوباره آن باید روی نام پانل مورد نظر از منوی Window كلیك كنیم تا دوباره باز شود.

در این فهرست نمایش علامت تیك در كنار نام هر پانل نمایانگر باز و فعال بودن پانل است. دقت كنید كه علامت تیك مشخص‌كننده پانل‌های فعال بوده و ممكن است پانلی با وجود موجود بودن در گروه پانل‌ها به علت فعال نبودن در منوی Window كنار نام خود تیك نداشته باشد.

در كنار ستون اصلی پانل​ها، ستون دیگری به صورت یك نوار باریك دیده می‌شود كه ممكن است در نگاه اولی كمی گیج‌كننده به نظر برسد، زیرا تنها یك آیكون از پانل‌ها دیده می‌شود؛ این كار به علت صرفه‌جویی در فضای كاری و به​منظور كاهش اشغال فضای كاری انجام گرفته و به مرور با استفاده از این پانل‌ها شكل هر یك از آنها به ذهن سپرده خواهد شد.

اما اگر می‌خواهید علاوه بر آیكون پانل، نام پانل را نیز ببینید، می‌توانید با انتقال ماوس به منتهی الیه سمت چپ ستون پانل و با مشاهده تغییر شكل ماوس به یك فلش دو سر، درگ كرده و عرض ستون باریك را بیشتر كنیم تا نام پانل‌ها نیز كنار آیكون آنها ظاهر شود.

با كلیك روی نام آیكون هر پانل در این ستون باریك پانل گشوده شده و پس از استفاده از آن می‌توانیم با كلیك روی شكل دو مثلث كوچك در منتهی الیه سمت راست و بالای پانل دوباره و آن را مخفی كنیم. در صورتی كه روی دو مثلث موجود در بالای ستون باریك كلیك كنیم، كل پانل‌های موجود در این ستون به صورت كامل نمایش داده شده و با كلیك مجدد روی مثلث‌ها دوباره به حالت جــــــــمع شده بر خواهند گشت. در صورت نیاز به فضای بیشتر باكلیك روی علامت دو مثلث كوچك در سمت راست و بالای ستون اول پانل‌ها، می‌توانیم آنها را نیز به حالت جمع شده تبدیل كرده و فضای بیشتری برای كار در اختیار داشته باشیم. اینجا نیز با انتقال ماوس به مرز سمت چپ ستون اول و تغییر شكل ماوس به فلش دو سر می‌توانیم این ستون را به صورت كامل كوچك و فقط آیكون‌های پانل‌ها را مشاهده كنیم.

در صورتی كه نیاز داشته باشیم كل پانل‌ها را مخفی كرده و فضای كاری خود را گسترش دهیم، می‌توانیم دكمه Tab را از صفحه كلید فشار دهیم. با این كار بجز نوار منو تمامی پانل‌ها در فضای كاری مخفی شده و محیط كاری به بیشترین اندازه خواهد رسید و با بردن ماوس به كناره‌ها پانل‌ها و جعبه ابزار ظاهر می‌شود. چنانچه بخواهیم فقط ستون پانل‌های سمت راست مخفی باشند می‌توانیم كلید Shift + Tab را از صفحه كلید فشار دهیم. در این حالت با بردن ماوس به منتهی​الیه سمت راست و فضای كاری پانل‌ها به​صورت موقت ظاهر شده و با حركت ماوس داخل فضای كاری این پانل‌ها دوباره ناپدید می‌شوند.

با تسلط كامل به مدیریت پانل‌ها در فتوشاپ می‌توانیم برای مشاهده تصویر و اعمال فرامین مورد نظر به فضای بیشتری دسترسی داشته باشیم.
طبقه بندی: فتوشاپ،
برچسب ها: تنظیم و مدیریت پنل در فتوشاپ،

تاریخ : جمعه 27 اردیبهشت 1392 | 06:59 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.