تبلیغات
آموزش - افزایش سرعت رایانه
راه‌های گوناگونی برای افزایش سرعت رایانه وجود دارد. برخی از این روش‌ها از طریق ارتقای سخت‌افزار است و برخی دیگر با دستكاری تنظیمات و نصب و اجرای نرم‌افزار‌. ما در اینجا می‌خواهیم راه افزایش سرعت رایانه با ارتقای سخت‌افزارها را برای شما شرح دهیم.

‌‌حافظه‌های RAM مافوق سریع

افزودن حافظه رم به رایانه شما یكی از ساده‌ترین، ارزان‌ترین و مؤثرترین راه‌های بالابردن سرعت سیستم است كه در كمترین زمان ممكن و به صورتی برجسته تاثیر خود را نشان می‌دهد. البته رایانه‌ها با هم تفاوت دارند و برای هریك باید ماژول‌های حافظه رم خاص خودشان را به كار برد. امروزه ارتقای حافظه به پرسرعت‌ترین انواع رم نیز با صرف هزینه‌ای مناسب امكانپذیر است. برای مثال دو ماژول چهار گیگابایتی رم سرعت بالای 1600 مگاهرتزی كروشال (Crucial)مدل Ballistix Elite RAM را می‌توان 50 یورو خرید. به یاد داشته باشید كه حتما سرعت و نوع حافظه‌ای را كه مادربورد سیستم شما پشتیبانی می‌كند، بدانید.

‌دیسك سخت (HDD)

اگر رایانه شما به درگاه اتصال (port) مافوق سریع USB3 مجهز باشد (داخل درگاه‌های اتصال USB3 معمولا به رنگ آبی روشن است)، هرگز با متصل‌كردن قطعات خارجی كم‌سرعت USB2 از سرعت آنها نكاهید. البته این مسأله در مورد صفحه‌كلید و ماوس صادق نیست، چرا كه سرعت USB2 برای آنها كافی است. اما اگر شما از یك دیسك سخت خارجی (external hard disk) استفاده می‌كنید، حتما به دنبال مدلی بگردید كه USB3 باشد. دیسك سخت خارجی Buffalo DriveStation Velocity سرعت خوب و قیمت مناسبی دارد. در مدل یك ترابایتی آن كه حدود 85 یورو قیمت دارد، دیسك سخت 7200 دور (RPM) به كار رفته كه با آزمایش‌های انجام شده توسط تحلیلگرهای سخت‌افزاری، جزو سریع‌ترین‌ها معرفی شده است.

‌‌فضای ذخیره داده وضعیت جامد

تا به امروز شما در باره دیسك‌های وضعیت جامد (SSD) بسیار شنیده‌اید. این فضا‌های ذخیره داده (drive) كه بر اساس تراشه حافظه (memory chip‌ـ‌based) ساخته شده‌اند، عملكردشان بسیار سریع تر از دیسك‌های سخت معمولی است. هارد وضعیت جامد یكی از قطعاتی است كه می‌تواند ضامن افزایش سرعت سیستم شما باشد. ما هنگام اجرای ویندوز تا 80 درصد بهبود سرعت را در آزمایش با دیسك SSD مشاهده كرده‌ایم. اگر شما بودجه كافی برای خرید دیسك وضعیت جامد 256 گیگابایتی Samsung 840 Pro با قیمت 180 یورو را دارید، این درایو یكی از بهترین كارایی‌هایی را كه ما تابه حال در دیسك‌های SSD سراغ داریم، ارائه می‌كند. سرعت خواندن داده این فضای ذخیره داده 523 مگابایت بر ثانیه (MBps) و سرعت نوشتن (save) داده آن 504 مگابایت بر ثانیه و واقعا مانند سرعت برق است.

‌پردازنده‌های پرسرعت

ارتقای پردازنده‌های (CPU) رایانه‌های PC با جریان دائم تغییرات فناوری، ضروری به نظر می‌رسد. البته ارتقای پردازنده را باید با در نظر داشتن نوع مادربورد و سخت‌افزارهای دیگر خود انجام دهید. برای ارزان‌تر تمام‌شدن ارتقا، پردازنده‌های ارزان‌قیمت سری تری‌نی‌تی (Trinity) شركت AMD را كه قیمت آنها از 30 یورو شروع می‌شود، توصیه می‌كنیم.

‌‌كارت‌های گرافیك سریع

كارت گرافیك (Graphics Card) قطعه مهم دیگری از پازل در بازی بی‌وقفه فناوری است. برخی كاربران صدها یورو صرف خرید كارت‌های گرافیك جدید می‌كنند، اما شما اگر به بالاترین تنظیمات كیفیت در اجرای بازی‌ها نیاز ندارید، نباید زیر بار این هزینه‌ها بروید. اگر كارت گرافیك شما قدیمی یا خراب شده است و كم می‌آورد، تهیه یك كارت مدل جدید می‌تواند در بهبود سرعت موثر باشد. كارت گرافیك جدید Sapphire Radeon HD 7790 Dual-X OC گزینه خوبی است. این كارت به عنوان یك گرافیك سطح متوسط شناخته شده و با قیمت 128 یورو و یك گیگابایت حافظه پرسرعت GDDR5 نسبت قاب تصویر (frame rate) عالی را در این سطح قیمت ارائه می‌كند.

صفحه‌كلیدهای سریع‌تر

شما می‌توانید سرعت تایپ‌كردن را با فراهم‌كردن یك صفحه‌كلید بهتر بهبود ببخشید. میزان جای بازی كلید‌های صفحه‌كلید (key travel) با فشار كلید، بسیار مؤثر است. بیشتر اشتباه‌ها بر اثر اتفاقات تصادفی تایپ (ghosting)، رخ می‌دهد. این مورد بیشتر هنگامی روی می‌دهد كه دو یا سه كلید به صورت اتفاقی همزمان با هم فشرده شوند. سرعت پاسخگویی بالای كلیدها در تایپ سریع و صحیح بسیار مؤثر است. صفحه‌كلید Matias Quiet Pro یكی از نمونه‌هایی به شمار می‌رود كه از سرعت پاسخگویی بسیار خوبی برخوردار است. با این صفحه‌كلید تنها هنگامی كه بیش از ده كلید را با هم فشار دهید، اشتباه تایپ روی می‌دهد. حروف سطح كلیدهای صفحه‌كلید ماتیاس برجسته و سطح‌شان زبر طراحی شده اند كه احتمال سر خوردن انگشتان در موقع تایپ‌كردن را به حداقل می‌رساند.
طبقه بندی: مطالب آموزشی،
برچسب ها: افزایش سرعت رایانه،

تاریخ : جمعه 3 خرداد 1392 | 03:48 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.