تبلیغات
آموزش - انتقال یك تصویر روی تصویر دیگر
هنر تركیب تصاویر در فتوشاپ و ایجاد تصاویر تركیبی یكی از جذاب‌ترین كارها در فتوشاپ است كه فنون خاص خود را دارد، اما اولین كار برای شروع میكس و تركیب تصاویر، انتقال یك تصویر روی تصویر دیگر است؛ زیرا هنگام باز‌كردن تصاویر، هریك در سند جداگانه‌ و مستقل از دیگری باز خواهد شد. در این شمـــاره قصد داریم با روش‌های انتقال یك تصویر روی تصویر دیگر و شروع كار تركیب تصاویر آشنا شویم.

در نسخه CS4 فتوشاپ تغییر بزرگی در نحوه دسترسی به اسناد و تصاویر باز شده در محیط فتوشاپ ایجاد شد و آن اضافه شدن حالت Tab در باز شدن تصاویر در محیط فتوشاپ است. بنابراین در صورتی كه شما كاربر نسخه‌های پایین‌تر از CS4 فتوشاپ باشید، محیط متفاوت‌تری از محیط نمایش داده شده در این آموزش را خواهید دید. البته در نسخه‌های جدید فتوشاپ نیز امكان انتخاب حالت باز شدن صفحات در حالت جدید(Tab) یا در حالت قدیمی (Float) وجود دارد. به این منظور باید به قسمت Preferences از منوی Edit بروید و بخش Interface را انتخاب كنید.

برای دسترسی سریع به پنجره preferences می‌توانیم از كلیدهای تركیبی Ctrl+K نیز استفاده كنیم. پس از باز‌كردن قسمت Interface در بخش Panels & Document در صورت برداشتن تیك گزینه Open Documents as Tabs تصاویر در پنجره‌های شناور در محیط فتوشاپ باز می‌شوند.

در این حالت اگر روی عنوان هر پنجره كلیك كرده و به لبه بالایی محیط كاری فتوشاپ درگ كنیم، پنجره دوباره به حالت Tab تبدیل خواهد شد.

برای جلوگیری از این حالت نیز می‌توانیم تیك مقابل عبارت Enable Floating Document Window Docking را برداریم تا این عمل اتفاق نیفتد. در حالت Tab به‌صورت پیش‌فرض فقط امكان مشاهده یك تصویر در محیط كاری وجود دارد و برای مشاهده تصویر دیگر باید روی Tab عنوان تصویر دیگر كلیك كنیم تا آن پنجره فعال شود.

روش كشیدن و رها كردن: برای انجام عمل انتقال در این حالت به شكل زیر عمل می‌كنیم:

1. ابتدا دو تصویر را در محیط فتوشاپ باز كنید.

2. تصویری را كه می‌خواهید منتقل شود، انتخاب كنید تا فعال شود.

3. ابزار جابجایی (Move) را از جعبه ابزار فتوشاپ انتخاب كنید.

4. همزمان با انتخاب ابزار Move داخل تصویر مورد نظر كلیك كرده و آن را روی Tab پنجره دیگر بكشید تا آن پنجره فعال شود.

5. ماوس را به داخل تصویر دوم آورده و آن را رها كنید تا عمل انتقال انجام شود.

هنگام جابه‌جایی تصویر در روش فوق در صورتی كه دكمه Shift را از صفحه كلید پایین نگه دارید، عمل انتقال مركز به مركز انجام گرفته و تصویر منتقل‌شده در مركز تصویر دوم قرار می‌گیرد. با مراجعه به پانل لایه‌ها در فتوشاپ خواهیم دید لایه منتقل‌شده روی لایه اولیه به‌عنوان یك لایه جداگانه قرار گرفته است.

در صورتی كه دو تصویر را به‌صورت همزمان مشاهده كنیم انتقال و جابه‌جایی تصاویر روی هم آسان‌تر انجام خواهد گرفت.برای تغییر حالت پیش‌فرض نمایش تصاویر در حالت Tab و نمایش دو یا چند تصویر همزمان به شكل زیر عمل می‌كنیم:

1. ابتدا دو تصویر را در محیط فتوشاپ باز كنید.

2. از منوی Window گزینه Arrange را برگزینید.

3. در منوی باز شده حالت مورد نظر را انتخاب كنید، مثلا برای قرارگیری دو تصویر به‌صورت افقی كنار هم گزینه 2-Up Horizontal و برای قرارگیری دو تصویر به‌صورت عمودی گزینه 2-Up Vertical را انتخاب می‌كنیم.

4. پس از انجام انتقال مورد نظر می‌توانیم با مراجعه به مسیر ذكر شده و انتخاب گزینه Consolidate All to Tabs دوباره محیط كاری را به‌صورت تك‌تصویر برگردانیم.

این بخش در نسخه CS5 فتوشاپ به‌صورت یك آیكون در قسمت بالای محیط كاری قابل دسترس بوده، ولی در نسخهCS6 این قسمت حذف شده و فقط از طریق منوی Window قابل دسترس است. برای راحت‌تر‌شدن حركت از حالت دو پنجره به تك پنجره و بالعكس می‌توانیم با ویرایش كلیدهای میانبر از مسیر Edit‌/‌Shortcuts میانبری برای حالت مورد نظر تعریف كنیم تا براحتی به حالت مورد نظر برسیم. در حالت دو پنجره‌ای محیط كار، عمل انتقال بسیار راحت تر بوده و كافی است. ابتدا ابزار Move را انتخاب و سپس روی تصویر اول كلیك كرده و آن را روی تصویر دوم درگ و رها كنیم تا عمل انتقال انجام گیرد. اینجا نیز در صورتی كه دكمه Shift هنگام جابه‌جایی پایین نگه داشته شود عمل انتقال مركز به مركز انجام خواهد شد.

با انجام عمل انتقال، برای ایجاد یك تصویر تركیبی می‌توانیم حالت Blend لایه بالایی را عوض كرده و حالت Overlay را انتخاب كنیم تا تصویری تركیبی به‌وجود آید. برای محو‌كردن لبه‌های تصویر اول نیز می‌توانیم یك ماسك روی لایه اول اعمال كرده و با ابزار گرادیان یك شیب رنگی سیاه به سفید در لبه لایه بالایی اعمال كنیم.

برای اعمال ماسك لایه نیز كافی است پس از انتخاب لایه مورد نظر در پانل لایه‌ها، روی علامت ماسك در پایین پانل لایه‌ها (شكل دایره داخل مستطیل) كلیك كنیم تا ماسك روی لایه ظاهر شود. سپس بعد از انتخاب ابزار گرادیان در انتهای لبه لایه اول كلیك كرده و درگ می‌كنیم. چنانچه ماسك اعمال شده در حالت دلخواه نبود، می‌توانیم دوباره آن را تكرار كنیم و در نهایت به حالت دلخواه خود برسیم. علاوه بر روش كشیدن و رهاكردن، دو روش دیگر نیز برای انتقال یك تصویر روی تصویر دیگر وجود دارد.

روش كپی لایه: در این روش پس از بازكردن هر دو تصویر در محیط فتوشاپ، تصویر اول را انتخاب می‌كنیم. سپس از منوی Layer روی گزینه Duplicate كلیك می‌كنیم تا پنجره Duplicate Layer باز شود در این پنجره مقابل عبارت Document كلیك كرده و نام تصویر دوم را برای انتقال انتخاب می‌كنیم و سپس دكمه OK را فشار می‌دهیم. این كار با راست كلیك روی لایه تصویر مورد نظر در پانل لایه‌ها و انتخاب Duplicate نیز انجام‌پذیر است.

روش كپی ـ الصاق: در این روش ابتدا در تصویر اول با زدن Ctrl+A كل تصویر را انتخاب كرده و با زدن دكمه‌هایCtrl+C آن را كپی می‌كنیم. با مراجعه روی تصویر مقصد و زدن Ctrl+V آن را روی تصویر مقصد الصاق می‌كنیم. در این روش از گزینه‌های Copy ،Cut و Paste موجود در منوی Edit استفاده می‌كنیم.
طبقه بندی: فتوشاپ، مطالب آموزشی،

تاریخ : جمعه 3 خرداد 1392 | 11:35 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.