تبلیغات
آموزش - حفاظت پارتیشن‌های هارد‌دیسک در مک، در برابر ویرایش و تغییرات
ممکن است شما قصد داشته باشید یکی از پارتیشن‌های هارد‌دیسک خود را در مک، در برابر ویرایش و تغییرات حفاظت کنید. به‌عنوان مثال ممکن است دو سیستم‌عامل OS X10/7 و OS X10/8 را در دو پارتیشن مجزا نصب کرده و قصد داشته باشید هنگامی که سیستم‌عامل اول بوت می‌شود، از پارتیشن بوت مربوط به سیستم‌عامل دوم حفاظت کنید.

در چنین شرایطی باید از جداول فایل سیستمی در سیستم‌عامل (fstab) کمک بگیرید. fstab قادر به مدیریت موقعیت‌های ویژه برای فراخوانی پارتیشن‌های هارد‌دیسک است و به کمک آن می‌توانید مانع از فراخوانی یک پارتیشن شوید یا حتی پارتیشن موردنظر را در حالت فقط خواندنی (Read Only) فراخوانی کنید تا اعمال ویرایش روی آن امکان‌پذیر  نباشد.

برای انجام این کار ‌باید مراحل زیر را به دقت اجرا کنید:

1ـ ابتدا ابزار ترمینال را اجرا کرده و فرمان diskutil info را در آن تایپ کنید.

2ـ در ادامه دستور فوق یک فاصله مجازی خالی ایجاد کرده و پس از آن دیسک یا پارتیشن مورد نظرتان را داخل صفحه ترمینال کشیده و رها کنید.

3ـ در این مرحله مشاهده می‌کنید مسیر کامل پارتیشن موردنظر شما در مقابل دستوری که پیشتر تایپ کرده بودید به‌صورت خودکار تایپ شده و عبارتی همچون عبارت زیر به‌نمایش درآمده است:

diskutil info|Volumes‌|Snow| Leopard

4ـ‌ حالا کلید اینتر را از روی صفحه‌کلید فشار دهید تا فرمان فوق اجرا شود و لیستی از اطلاعات پارتیشن مربوطه به‌نمایش درآید.

5 ـ در اطلاعات به‌نمایش درآمده به‌دنبال UUID بگردید و مقدار مقابل آن را انتخاب و کپی کنید.

6 ـ در ادامه برای ویرایش FSTAB دستور زیر را در ترمینال وارد کنید: (در این مرحله ‌باید رمز عبور مدیر سیستم را وارد کنید و توجه داشته باشید که هنگام ورود رمز، چیزی روی صفحه نمایش داده نمی‌شود)

sudo pico ‌|etc‌|fstab

7ـ با اجرای دستور فوق، ویرایشگر کوچکی در صفحه ترمینال نمایش داده می‌شود. یکی از دو دستور زیر را در ویرایشگر به‌نمایش درآمده وارد کرده و توجه داشته باشید به‌جای عبارت NUMBER در دستورات زیر می‌باید مقدار UUID را که در مرحله 5 کپی کردید، قرار دهید.

UUID=NUMBER none hfs rwnoauto

UUID=NUMBER none hfs ro

قابل ذکر است در دستورات فوق فایل سیستم پارتیشن موردنظر از نوع hfs درنظر گرفته شده است. در صورتی‌که فایل سیستم پارتیشن شما NTFS است باید از عبارت NTFS و در صورتی‌که پارتیشن مربوطه FAT32 است از عبارت msdos استفاده کنید.

نکته: دستوری که در خط اول وارد شده است مانع از فراخوانی پارتیشن هنگام بوت سیستم‌عامل می‌شود و در صورتی که با استفاده از ابزارهای دیگر نسبت به فراخوانی پارتیشن اقدام شود، پارتیشن فراخوانی شده و قابلیت ویرایش آن نیز فعال است.

دستور دوم برخلاف دستور اول، پارتیشن را فراخوانی می‌کند، اما عملیات فراخوانی پارتیشن را در حالت فقط خواندنی به‌انجام می‌رساند و اطلاعات پارتیشن قابل مشاهده اما غیرقابل ویرایش خواهند بود.

8 ـ در پایان پس از به‌کارگیری یکی از دستورات فوق باید با فشار همزمان کلیدهای Control-O تغییرات را ذخیره کرده و با استفاده از کلیدهای Control-X از ویرایشگر خارج شوید.

9ـ برای بازگشت به حالت اولیه می‌توانید براحتی فرمان زیر را در ترمینال اجرا کرده و پس از به‌نمایش درآمدن ویرایشگر، خط موجود در آن را حذف و همچون مرحله 8 تغییرات را ذخیره کرده و از ویرایشگر خارج شوید.

sudo pico|etc‌|fstab
طبقه بندی: سیستم‌عامل مك،

تاریخ : یکشنبه 16 تیر 1392 | 10:37 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.