تبلیغات
آموزش - ستون‌ها یا ردیف‌های منجمد (Freeze)

همان‌طور که می‌دانید نرم‌افزار اکسل یکی از محبوب‌ترین نرم‌افزارها در میان کاربران عمومی و حرفه‌ای است. بسیاری از کاربران عمومی از این نرم‌افزار برای تهیه لیست‌های موردنظر خود استفاده می‌کنند و کاربران حرفه‌ای نیز در بسیاری از موارد از آن به‌عنوان بانک اطلاعاتی بهره می‌برند.

در این بین بسیاری از افراد نیز این برنامه را برای انجام امور حسابداری مورد استفاده قرار می‌دهند. تا به‌حال در این برنامه لیست‌های طولانی و گسترده ایجاد کرده‌اید؟ لیست‌هایی که در ردیف اول آنها عناوینی مربوط به هر ستون قرار می‌گیرد یا در ردیف اول از سمت چپ یا راست آنها، عنوان مربوط به آن ردیف نوشته می‌شود. اگر این لیست‌ها را در اختیار داشته باشید، متوجه شده‌اید مرور اطلاعات این لیست‌ها کمی دشوار است چرا که با حرکت در صفحه رو به پایین یا چپ و راست، عنوان‌های مشخص شده برای هر ستون یا ردیف نیز جابه‌جا می‌شود و شما نمی‌دانید مقدار به‌نمایش درآمده در هر سلول مربوط به چه بخشی است. برای جلوگیری از بروز این مشکل می‌توانید براحتی ستون‌ها یا ردیف‌های موردنظر خود را منجمد (Freeze) کنید تا هنگام حرکت و اسکلرول صفحه ثابت بمانند. برای انجام این کار ‌باید مراحل زیر را دنبال کنید:

1ـ ابتدا فایل موردنظر خود را در برنامه اکسل فراخوانی کرده و نشانگر ماوس خود را روی سلولی قرار دهید که قصد دارید بخش‌های بالا و چپ آن را منجمد کنید. (در صورتی که محیط کاربری اکسل را راست به چپ کرده‌اید سلول‌های موجود در سمت راست سلول انتخابی منجمد می‌شوند)

2ـ پس از انتخاب سلول موردنظر، از ریبون بالای نرم‌افزار، تب View را انتخاب کرده و روی Freeze Panes کلیک کنید.

3ـ‌ از منوی به‌نمایش درآمده روی گزینه Freeze Panes کلیک کنید.

4ـ مشاهده می‌کنید که خطوط راهنمای مشکی رنگی در بالا و سمت چپ سلول موردنظر شما ایجاد شده و به شما نشان می‌دهد کدام سلول‌ها منجمد شده‌ است. چنانچه صفحه را اسکرول کنید متوجه می‌شوید سلول‌های منجمد شده ثابت مانده و می‌توانید براحتی از فایل اکسل خود استفاده کنید.
طبقه بندی: آفیس،

تاریخ : یکشنبه 16 تیر 1392 | 10:44 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.