تبلیغات
آموزش - نرم افزار حفظ ویندوز مثل روز اول
بسیاری از کاربران ویندوز می‌دانند هرچه مدت زمان بیشتری از نصب سیستم‌عامل ویندوز بگذرد، سرعت اجرای برنامه‌ها و عملکرد مفید آن کاهش می‌یابد، این در حالی است که بر میزان خطاها و مشکلات نرم‌افزاری افزوده می‌شود.

کارشناسان رایانه پیشنهاد می‌کنند سیستم‌عامل ویندوز هر شش ماه یک‌بار مجدد نصب شود. بسیاری از کاربران نیز این توصیه را جدی گرفته و به آن عمل می‌کنند، اما برخی کاربران به‌دلیل استفاده بیش از حد از نرم‌افزارهای مختلف و در اختیار نداشتن زمان کافی برای حذف و نصب مجدد سیستم‌عامل و همه برنامه‌های مورد نیاز، نمی‌توانند در این بازه زمانی ویندوز را مجدد نصب کنند و انجام ندادن این کار موجب می‌شود هنگام استفاده از رایانه با مشکلات بسیاری مواجه شوند.

دوست دارید با هر بار بوت‌شدن رایانه، همه تغییرات احتمالی و مشکلات به‌وجود آمده در بخش‌های مختلف همچون رجیستری، فایل‌های سیستمی و... به حالت اولیه خود بازگشته و سیستم‌عامل در حالت پایدار و همیشگی بوت شود؟

نرم‌افزارهای مختلفی برای حفاظت از پارتیشن‌های هارد‌دیسک در برابر تغییرات به‌وجود آمده طراحی شده‌ است که یکی از معروف‌ترین آنها Deep Freeze نام دارد. همان‌طور که می‌دانید این نرم‌افزار یک برنامه تجاری بوده و استفاده بدون محدودیت از آن نیازمند پرداخت هزینه است. تا به ‌حال نام نرم‌افزار Reboot Restore Rx به گوشتان خورده است؟ این نرم‌افزار از جمله برنامه‌های نسبتا ناشناخته است، اما به‌طور کاملا رایگان و صد‌در‌صد کاربردی، حفاظت از پایداری سیستم‌عامل را انجام می‌‌دهد و شما را قادر می‌سازد پس از تهیه نسخه پشتیبان از ویندوز رایانه خود، با هر بار راه‌اندازی مجدد رایانه به حالت پایدار بازگشته و سال‌ها نیز ویندوز سالم و بی‌عیب و نقصی در اختیار داشته باشید. با استفاده از این قابلیت پس از گذشت دو سال که ویندوز رایانه بوت می‌شود، گویا یک ساعت از نصب ویندوز گذشته و کوچک‌ترین تغییری روی عملکرد سیستم‌عامل و برنامه‌ها مشاهده نمی‌شود. این نرم‌افزار به‌صورت کاملا رایگان و بدون محدودیت عرضه شده است و از ویندوزهای 7 و 8 بخوبی پشتیبانی می‌کند.

http:‌/‌‌/‌www.horizondatasys.com

قدم اول: پیش از هر چیز برای استفاده از این نرم‌افزار نسخه‌ای از آن را از سایت سازنده دانلود کنید. برای این کار به لینک زیر مراجعه کرده و آخرین نسخه آن را به‌صورت کاملا رایگان دانلود کنید:

http:‌/‌‌/‌www.horizondatasys.com‌/‌files‌/‌restorerebootrx‌/‌download‌/‌RebootRestoreRx.exe

قدم دوم: پس از دانلود نرم‌افزار و قبل از نصب آن، مطمئن شوید سیستم‌عامل رایانه در وضعی پایدار است و اکنون مشکلی در آن مشاهده نمی‌شود. توجه داشته باشید که قصد داریم وضع فعلی سیستم‌عامل را به‌عنوان حالت پایدار مشخص کنیم تا رایانه شما با هر بار راه‌اندازی مجدد به این شرایط بازگردانده شود. پس از اطمینان از پایداری وضع سیستم‌عامل و نصب تمام برنامه‌های مورد نیاز روی آن، به محل ذخیره‌سازی فایل دانلود شده در مرحله اول رفته و با دوبار کلیک روی RebootRestoreRx.exe نصب نرم‌افزار را آغاز کنید.

قدم سوم: طی مراحل نصب، پنجره انتخاب پارتیشن موردنظر برای حفاظت، به شما نمایش داده می‌شود. در این مرحله ‌باید پارتیشن حاوی فایل‌های سیستم‌عامل را مشخص کرده (در اغلب موارد سیستم‌عامل در پارتیشن C نصب می‌شود) و پس از فعال کردن علامت چک‌مارک کنار نام پارتیشن، روی گزینه Next کلیک کنید.

قدم چهارم: مراحل کار به اتمام رسیده است و رایانه شما به‌طور خودکار یک‌بار راه‌اندازی مجدد می‌شود. دراین مرحله مشاهده می‌کنید که صفحه بوت سیستم‌عامل به صفحه بوت نرم‌افزار Reboot Restore Rx تغییر یافته و از این پس با هر بار راه‌اندازی مجدد رایانه (Restart)، سیستم‌عامل شما در وضع پایدار خود بوت شده و همه تغییرات به‌وجود آمده در آن نیز با هر بار راه‌اندازی مجدد از بین می‌رود.

همان‌طور که گفتیم پس از نصب نرم‌افزار و فعال‌سازی آن، همه تغییرات به‌وجود آمده در سیستم‌عامل پس از هر بار راه‌اندازی رایانه حذف شده و سیستم‌عامل به حالت اولیه خود بازگردانده می‌شود. شاید اکنون این سوال برایتان پیش آمده باشد که چطور می‌توانیم پس از مدتی، سیستم‌عامل را به‌روز کنیم یا نرم‌افزار جدیدی را روی آن نصب کنیم و با راه‌اندازی مجدد رایانه، تغییرات به‌وجود آمده حفظ شده و این تغییرات نیز به حالت پایدار اضافه شوند. برای انجام این کار ‌باید مراحل زیر را دنبال کنید:

قدم اول: رایانه را روشن کرده و صبر کنید سیستم‌عامل به‌طور کامل بوت شود. سپس روی آیکون نرم‌افزار که در نوار وظیفه ویندوز کنار ساعت، قابل مشاهده است کلیک راست کرده و علامت چک‌مارک کنار گزینه Restore on Reboot را غیرفعال کنید.

قدم دوم: حالا تغییرات موردنظرتان اعم از به‌روزرسانی سیستم‌عامل و نرم‌افزارها، نصب نرم‌افزارهای جدید، حذف نرم‌افزارهای موردنظر و... را اعمال کنید.

قدم سوم: مجدد روی آیکون نرم‌افزار در نوار وظیفه ویندوز کلیک راست کرده و علامت چک‌مارک کنار گزینه Restore on Reboot را فعال کنید. در این مرحله پیغامی مبنی بر تغییر شرایط سیستم‌عامل و مبنا قرارگرفتن وضع فعلی به شما نمایش داده می‌شود.

اکنون با مراحل نصب و روش استفاده از نرم‌افزار آشنایی یافته و می‌توانید براحتی از سیستم‌عامل رایانه خود در برابر تغییرات احتمالی حفاظت کرده و در صورت نیاز نیز، تغییرات موردنظر خود را در آن اعمال و این تغییرات را روی نسخه پایدار ذخیره کنید.

در ادامه ممکن است به‌دلایل مختلفی قصد داشته باشید نرم‌افزار را از روی رایانه خود حذف کنید! برای انجام این کار نیز ‌باید مراحل زیر را دنبال کنید:

قدم اول: پس از روشن کردن رایانه و هنگامی که صفحه بوت نرم‌افزار به‌نمایش در می‌آید، کلید Home را چند مرتبه از روی صفحه‌کلید فشار دهید. انجام این کار موجب می‌شود منوی ویژه نرم‌افزار به‌نمایش درآمده و گزینه‌های مختلفی در اختیار شما قرار گیرد.

قدم دوم: با انتخاب گزینه Uninstall از منوی به‌نمایش درآمده، نسبت به حذف نرم‌افزار از روی سیستم‌عامل اقدام کنید.

توجه: نرم‌افزار Reboot Restore Rx ابزاری مطمئن و مناسب برای جلوگیری از بروز تغییرات روی رایانه‌هایی که در محیط‌های عمومی و مدارس استفاده می‌شود، به‌شمار نمی‌رود، چرا که کاربران براحتی می‌توانند این نرم‌افزار را غیرفعال یا آن را از روی ویندوز حذف کنند. این نرم‌افزار به کاربرانی توصیه می‌شود که به‌طور شخصی از یک رایانه استفاده می‌کنند و قصد دارند ویندوز رایانه همیشه در وضع پایدار و سالمی بوت شود.
طبقه بندی: معرفی نرم افزار رایانه، ویندوز،

تاریخ : جمعه 11 مرداد 1392 | 04:37 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.