تبلیغات
آموزش - اثرات برطرف کردن عیب منبع تغذیه رایانه
اگر رایانه دسکتاپ (PC) یا لپ‌تاپ شما نامنظم کار می‌کند، اولین قطعه‌ای که می‌تواند مساله‌دار شده و باعث این اشکال شود، منبع تغذیه (PSU) رایانه است. در مطلب کارگاه این هفته به شما می‌گوییم که چگونه می‌توانید با آزمایش منبع تغذیه به عیب رایانه خود پی ببرید.

ممکن است دسکتاپ یا لپ‌تاپ شما در بیشتر مواقع به‌صورت عادی کار کند اما بعضی مواقع به صورت نامنظم از کار باز ایستاده،صفحه نمایشش آبی شده و اصطلاحا حالت مرگ آبی (BSoD) را از خود نشان دهد. در این صورت انگشت اتهام به سوی منبع تغذیه که وظیفه تامین برق سیستم را به عهده دارد، قرار می‌گیرد.

برخی انواع ارزان‌قیمت منبع تغذیه‌های رایانه فقط می‌توانند سخت‌افزارهای موجود درون کیس رایانه را مورد پشتیبانی قرار دهند. بنابراین اگر شما سیستم خود را با یک دیسک سخت اضافی، یک کارت گرافیک بهتر، یک گرداننده نوری لوح فشرده DVD یا مقدار ماژول‌های حافظه رم بیش از ظرفیت منبع تغذیه ارتقا دهید، آن وقت سیستم کم می‌آورد. همچنین گرد و خاک بیش از حد​جمع شده در داخل منبع تغذیه می‌تواند عمر آن را کم کند. علائم آن شامل بی‌نظمی در کار، خاموش شدن و دوباره بوت شدن‌های (reboot) اتفاقی خودکار، شروع به کارهای (startup) ناموفق، عملکرد ناموفق گجت‌های USB و خطا در کار دیسک سخت و حافظه است. گاهی این مشکلات خود به‌خود برای مدتی حل شده اما بعد دوباره تکرار می‌شود.

بیشتر مواقع هنگامی که شما با رایانه کاری انجام می‌دهید که بیش از اندازه انرژی مصرف کرده و سیستم‌تان برق اضافی می‌کشد، شما با این گونه خطاها مواجه می‌شوید. هنگامی که این خطاها افزایش می‌یابد، اوضاع بدتر شده و کل سیستم از بوت شدن عاجز می‌شود. راه‌حل این مشکل آسان است؛ منبع تغذیه سیستم خود را با منبع تغذیه جدید قوی‌تری جایگزین کنید که پاسخگوی نیازهای تمام قطعات نصب شده داخل کیس رایانه شما باشد. اگر کیس رایانه شما از طراحی مناسبی برخوردار باشد، شما می‌توانید به آسانی منبع تغذیه قبلی را بیرون کشیده و منبع تغذیه جایگزین را نصب کنید، اما اگر کیس رایانه از فضای داخلی کافی برخوردار نباشد، این امر خالی از دردسر نیست. دقت کنید که منبع تغذیه جدید، اتصالات کافی برای برق‌رسانی به تمام قطعات داخلی رایانه را داشته باشد.

اثرات باورنکردنی برطرف کردن عیب منبع تغذیه رایانه

برخی اوقات در تعمیر رایانه ممکن است به ایرادهای عجیب و غریبی در رابطه با منبع تغذیه نیز برخورد کنیم. برای مثال ما موردی داشتیم که در آن مادربوردی را مورد آزمایش قرار دادیم که اگر کارت گرافیک خاصی را به آن متصل نمی‌کردیم، حتی با جایگزین کردن گرافیک تعبیه شده خود مادربورد نیز بوت نمی‌شد. در این مورد تعویض منبع تغذیه مشکل دستگاه را برطرف می‌کند. همچنین به کار بردن یک منبع تغذیه خوب به لطف کیفیت بهتر و فن‌های خنک‌کننده کم‌سر و صدا می‌تواند از سر و صدای اضافی رایانه شما بکاهد.

ارتقای کارت‌های گرافیک به علت کشش مقادیر اضافی عظیمی از برق منبع تغذیه می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین عوامل پیش آمدن ایرادهای این قطعه باشد. پس اطمینان حاصل کنید که پیش از خرید کارت‌های گرافیک جدید برای ارتقای سیستم رایانه خود، به دقت نیازمندی‌های آن را از هر نظر مورد مطالعه قرار دهید. گاهی اوقات می‌توانیم برای تشخیص ایرادهای منبع تغذیه از ابزارهای نرم‌افزاری نیز کمک بگیریم. این گونه نرم‌افزارها بیشتر از سوی کارخانه‌های سازنده مادربورد به همراه آنها ارائه می‌شود و اگر این طور نبود هم به آسانی می‌توانید آنها را از وب‌سایت این کارخانه‌ها دانلود کنید. بیشتر شرکت​ها نرم‌افزاری را به همراه مادربوردهایشان ارائه می‌کنند که ولتاژهای برق ورودی را که باید به منبع تغذیه برسد، گزارش کرده و همچنین ولتاژهای برقی را که باید برای قطعات مختلف فراهم آورد نیز مشخص می‌کند. پس در این صورت اگر ولتاژ خروجی شما به جای 5 ولت 5‌/‌4 ولت باشد، می‌فهمید که منبع تغذیه شما درست کار نکرده و باید آن را تعویض کنید. فقط توجه داشته باشید با وجود این که تعویض منبع تغذیه رایانه در ظاهر کار بسیار ساده‌ای است، کابل‌های برق زیادی هستند که باید ابتدا ارتباط آنها را با قطعات داخلی قطع کرده و پس از جایگزینی آن با منبع تغذیه جدید دوباره باید هر یک از آنها را به صورت صحیح به مادربورد و قطعات داخلی کیس رایانه متصل کنید.
طبقه بندی: مطالب آموزشی،
برچسب ها: اثرات برطرف کردن عیب منبع تغذیه رایانه،

تاریخ : جمعه 25 مرداد 1392 | 11:59 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.