تبلیغات
آموزش - ارتقا دستگاه Amiga A1200
مطلب این شماره کارگاه کلیک برای کاربرانی است که به احیا و ارتقاهای سخت‌افزارهای کلاسیک علاقه دارند. در اینجا ما با هم می‌بینیم که چگونه یک دستگاه Amiga A1200 را می‌توان ارتقا داده و مناسب کار در قرن 21 کرد. سیستم آمیگا در زمان خود بخوبی می‌توانست از عهده احتیاجات بازیخورهای دهه 80 برآید.

پیشتر کاربران این دستگاه که از پیش به 16 مگابایت رم و یک پردازنده 50 مگاهرتزی 68030 مجهز بوده و می‌توانست ده میلیون دستورالعمل در ثانیه (MIPS)را اجرا کند را به یک دیسک سخت 5‌/‌3 اینچی (H.D.D) و همچنین بورد الکترونیکی شتاب‌دهندهBlizzard Mark IV و 16 مگابایت حافظه رم آمیگا A1200 اضافی تجهیز کرده‌اند. اما ما بورد رایانه مینیاتوری لینوکسی رازبری پای (Rasberry Pi) را که از قدرت اجرای 700 میلیون دستورالعمل در ثانیه برخوردار است برای انجام این ارتقا توصیه می‌کنیم، البته در صورتی که شما به آن دسترسی داشته و بتوانید رایانه رازبری پای را تهیه کنید. در غیراین‌صورت می‌توانید برای به واقعیت نزدیک ساختن یک چنین ایده‌ای از راه‌های آسانتر و قابل دسترسی‌تر به روش زیر دستگاه آمیگای خود را ارتقا دهید. ابتدا باید مطمئن شوید که خود سیستم آمیگا A1200 سالم است و درست کار می‌کند. مراحل کار این ارتقا به این صورت است که ابتدا بدنه کهنه دستگاه آمیگا با بدنه نوی پلاستیکی یک صفحه کلید هم اندازه عوض کرده، حافظه رم پیشین 16 مگابایتی آن با یک رم 32 مگابایتی نوع SIMM جایگزین شود و رام (ROM) اشکال (باگ) دار کیک استارت (Kickstart) نگارش 3/0 آن با رام جدید کیک استارت نگارش 3/1 جایگزین کنید. اما هنوز یک کاری نیز در مورد دیسک سخت دستگاه نیز باید صورت بگیرد. آمیگا حاوی یک اتصال 44 پینی IDE طرح لپ‌تاپی روی مادربوردش است که اجازه می‌دهد یک دیسک سخت استاندارد 5‌/‌3 اینچی به آن متصل شود. برق دیسک سخت با استفاده از یک کابل اتصال تقسیم‌کننده جریان مولکس (mulex) از اتصال برق فلاپی درایو سیستم تامین می‌شود.

مرحله1: ارتقای فضای ذخیره داده سیستم

ما همه اینها را از روی دستگاه برداشته و با استفاده از یک بورد تطبیق‌دهنده منفعل (passive adaptor) یک کارت حافظه کامپکت فلش (CompactFlash) که از مزیت سخن گفتن با سیستم به زبان IDE بهره می‌برد، جایگزین می‌کنیم. در حالی که دیسک سخت‌ها در زمان اوج آمیگا فقط از چند صد مگابایت ظرفیت ذخیره داده برخوردار و سرعتشان بسیار پایین بود، مزیت ارتقای ذخیره داده ما این است که کارت حافظه 4 گیگابایتی ما از فضای ذخیره پر سرعت وضع جامد (SSD)بهره می‌برد.

هارد درایو‌های SSD و کارت‌های حافظه کامپکت فلش راه‌های موثری برای ارتقای فضای ذخیره سیستم‌های تطبیق‌پذیر IDE هستند.

مرحله2: ارتقای سرمایش سیستم

حال که ما سیستم را باز کرده ایم زمان خوبی است که تعدادی سینی فلزی خنک‌کننده (هیت سینک) را نیز به جاهای مختلفی از بورد سیستم اضافه کنیم. به هر حال لازم یا غیر لازم، این روش در موقع کار با سخت‌افزارهای قدیمی بسیار موثر است. برای مثال برخی قطعاتی که امروزه جزو آثار باستانی به حساب می‌آیند و از جمله آنها Sinclair ZX81 بدون افزودن یک هیت سینک رویش تا سرحد مرگ داغ می‌کند. بیشتر قطعات آمیگا به خودی خود داغ نمی‌کنند اما قطعه‌هایی که نیاز دارند تا زیاد عمر کنند را بهتر است تا با هیت سینک‌های آلومینیومی‌در اندازه‌های مختلف که می‌توانیم از روی بوردهای الکترونیکی کهنه اوراقی دربیاوریم، محافظت کنیم. با انجام این کار ساده آمیگا برای سال‌ها بدون مشکل کار می‌کند.

با این‌که خود هیت سینک‌ها زیر قاب فلزی RF کیس آمیگا قرار می‌گیرند، اما به‌صورتی باور نکردنی به طولانی ساختن عمر مفید قطعات داخلی آمیگا کمک می‌کنند.

مرحله 3: اتصال آمیگا به شبکه خانگی

حالا نوبت به اتصالات دستگاه و خلاص شدن از شر فلاپی دیسک می‌رسد. چرا که سرعت این گرداننده‌های دهه 80 بسیار پایین و موجب فرسایش مغز کاربر است. شما می‌توانید با تهیه یک کارت شبکه پی سی ام سی آی آ
3Com3C589-ComboPCMCIA network card و کمی سر و کله زدن با اجزای بر پایه نرم‌افزاری به آسانی به شبکه خانگی خود متصل شده و با استفاده از آمیگا حتی به توییتر نیز سری بزنید. اگر در این مورد به اطلاعات بیشتری نیاز داشتید، می‌توانید از لینک http:‌/‌‌/‌tinyurl.com‌/‌amigatwitter استفاده کنید.

شکاف اتصال PCMCIA روی آمیگای A600 و A1200 با کارت‌های اینترنت شبکه و آداپتورهای وای ـ فای قابل انطباق هستند.

مرحله4: متصل ساختن آمیگا به تلویزیون

آخرین کار این است که یک تطبیق دهنده خروجی تلویزیون اسکارت که به خروجی ویدئوی 24 پین آمیگا متصل می‌شود را تهیه کرده و با آن سیگنال‌های خروجی ویدئوی کیفیت دار RGB آمیگا را به تلویزیون خود منتقل کنید. خوب حالا دیگر طرح ارتقای آمیگای ما به مرحله پایانی خود رسیده است. شما با استفاده از این مطلب راهنما توانسته‌اید گجت کلاسیک خود را ارتقا داده و اگر بازی خوری کلکسیونر باشید، می‌توانید از بازی با دستگاه آمیگا A1200 به‌روز‌رسانی شده خود در کنار دستگاه‌های بازی کومودور 128 و کمودور 64 که احتمالا در کلکسیون خود دارید، هر چه بیشتر لذت ببرید.
طبقه بندی: مطالب آموزشی،

تاریخ : جمعه 1 شهریور 1392 | 03:23 ب.ظ | نویسنده : علیرضا میرزاخواه | نظرات
.: Weblog Themes By VatanSkin :.